سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

تجهیزات کنترل ترافیک

تجهیزات کنترل ترافیک نقش بسیار مهمی در افزایش سطح ایمنی عابران و خودروها دارند. از این تجهیزات برای کنترل ترافیک در جاده ها و شهر ها استفاده می کنند. امروزه به علت افزایش جمعیت و افزایش تعداد خودروها استفاده از تجهیزاتی که از حوادث جاده ای جلوگیری کنندT اهمیت بسیار بالایی کسب کرده است. از این رو برای ایجاد امنیت در عبور و مرور جاده ای و برای کنترل ترافیک از تجهیزات کنترل ترافیک استفاده می کنند. اگر با مشخصات و کاربرد هر یک از این تجهیزات آشنا شوید پی می برید که چه نقش مهمی در برقراری نظم در امور جاده‌ای دارند.


کاربرد استفاده از تجهیزات کنترل ترافیک


امروزه برای سهولت در عبور و مرور از تجهیزاتی استفاده می‌ کنند که نقش موثری در کنترل عبور و مرور داشته باشند. تجهیزات کنترل ترافیک به منظور جلوگیری از حوادث رانندگی در بزرگراه ها جاده ها و در فضای شهری استفاده می شوند. در حقیقت می توان گفت که مهمترین کاربرد این تجهیزات، کنترل ترافیک و نظم دهی به عبور و مرور خودروها برای حفظ جان سرنشینان و رانندگان و عابران است. هر یک از تجهیزات کاربرد مخصوص به خود را دارند. اما همگی برای نظم دهی در جاده ها و خیابان ها استفاده می شوند که در نتیجه آمار تصادفات و حوادث جاده ای را کاهش می دهند. از این رو باید بیان کرد که این تجهیزات نقش بسیار موثری دارند در نتیجه استفاده از آنان در جاده ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

کاربرد تجهیزات کنترل ترافیک

 

تجهیزات کنترل ترافیک شامل چیست؟


ابن تجهیزات شامل کالاها و وسایلی هستند که به منظور جلوگیری از حوادث ناگوار تصادفات رانندگی مورد استفاده قرار می گیرند. تابلو علائم هشدار و اخطار یکی از تجهیزات کنترل ترافیک است که نقش بسیار مهمی در این راستا ایفا می کند. این تابلو ها دارای علائمی هستند که به رانندگان هشدار و اخطار می دهند که در رانندگی مواردی را رعایت نمایند. همه رانندگان باید با تمام علائم تابلو هشدار و اخطار آشنایی داشته باشند تا در صورت مشاهده این تابلوها در جاده و خیابان از وضعیت موجود اطلاع داشته باشند. چراغ راهنمایی، سرعت‌ گیرها، استوانه های ترافیکی به علاوه کله قندی ترافیکی و کله قندی مخروطی ترافیکی و غیره جزو این تجهیزات هستند.

 

نقش تابلو علائم هشدار و اخطار چیست؟

در قسمت بالا بیان کردیم تابلو علائم هشدار و اخطار یکی از تجهیزات کنترل ترافیک محسوب می شود. این تابلو با علائم اطلاعات راه و جاده را به رانندگان گزارش می دهد. در تابلوهای علائم هشدار دهنده و اخطار از علائم نمادی و کلمات برای انتقال معنا استفاده می شود. رعایت علائم هشدار دهنده و اخطار توسط رانندگان در جاده ها اهمیت بسیار بالایی دارد. از این‌ رو رانندگان زمانی که تابلوهای علائم هشدار دهنده و اخطار را در جاده ها و خیابان ها مشاهده کردند باید سریع از آن اطاعت کنند. این تابلو ها دارای علائمی مانند توقف برای جلوگیری از تصادف دارند. علاوه بر این تغییرات سرعت و محدودیت سرعت با استفاده از علائم این تابلو های ترافیکی مشخص می شود. تابلوهای که دارای علائم هشدار دهنده هستند رانندگان را از خطراتی نظیر مسیر های پیچشی و یا عبور حیوانات آگاه می کنند.

 

نقش جدا کننده ها چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات کنترل ترافیک موانع و یا جدا کننده ها هستند. این تجهیزات خطرات موجود را به رانندگان هشدار می دهند تا حوادث مربوط به تصادفات را در جاده ها تا حد امکان کاهش دهند. در حقیقت جداکننده ها انواع مختلفی دارند. بعضی از مخلوط های ترافیکی به صورت موقت برای جلوگیری از ایجاد خطر در اطراف مناطق کاری و یا قسمت های پر خطر قرار می گیرند و به عنوان تجهیزات هشداردهنده به حساب می آیند. یکی دیگر از تجهیزات کنترل ترافیک، مخروط های ایمنی هستند که در مناطق پرخطر و نزدیک مناطق ساختمانی مشاهده می شوند. این تجهیزات از جنس پلاستیک تولید شده‌اند و شکل ظاهری آن ها همانند مخروط و کله قندی است. از این مخروط ها به منظور هدایت ترافیک خودرو ها به شکل امن استفاده می کنند.

 

تجهیزات کنترل ترافیک

استوانه ترافیکی چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات کنترل ترافیک که نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد استوانه های ترافیکی هستند. این گونه از تجهیزات برای مرزبندی و جداسازی جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند و نقش شان در این زمینه جلوگیری از خروج وسایل نقلیه به خارج از جاده است. در حقیقت مخروط های ترافیکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی قابل حرکت هستند. این تجهیزات در اندازه های مختلف تولید می شوند و رنگ بندی گوناگونی نظیر نارنجی زرد و غیره دارند. مخروط های معمولی تردد رنگ نارنجی فلورسنت یا سبزه آهکی دارند و با استفاده از نوارهای بازتابنده تولید می شوند از این رو در شب موجب افزایش دید رانندگان می شوند.کاربرد استوانه ترافیکی

استوانه های ترافیکی کاربرد بسیار زیادی در جاده ها و خیابان ها دارند. از این تجهیزات ترافیکی برای نظم دادن به معابر شهری و جلوگیری از سرعت زیاد رانندگان و جلوگیری از پارک کردن رانندگان در محیط های نامناسب و مشخص کردن حریم مسیرها و کاهش تصادفات و حوادث جاده ای و کنترل ترافیک استفاده می کنند. این تجهیزات ترافیکی نقش بسیار مفیدی در نظم دادن به معابر شهری دارند. از این رو همه شما حداقل یک بار استوانه های ترافیکی را در خیابان ها و جاده ها مشاهده کرده اید. استوانه های ترافیکی در برابر شرایط جوی و آب و هوای مختلف مقاومت بسیار بالایی دارند. از این رو در برابر آفتاب و باران و هوای سرد تغییر شکل و تغییر رنگ نمی دهند. این محصولات دارای نوارهای شبرنگ برای دید بهتر رانندگان در شب هستند.

 

جمع بندی

تجهیزات کنترل ترافیک نقش بسیار مهمی در کنترل ترافیک و جلوگیری از حوادث ناگوار دارند. این تجهیزات در جاده ها و شهرها برای افزایش سطح ایمنی خودروها و عابران مورد استفاده قرار می گیرند. لذا استفاده از آن ها اهمیت بسیار بالایی دارد. استوانه های ترافیکی یکی از تجهیزات ترافیکی هستند که در جاده و خیابان ها برای نظم دادن به معابر شهری و جلوگیری از سرعت زیاد رانندگان و مشخص کردن حریم مسیر ها برای کاهش تصادفات و حوادث جاده ای استفاده می شوند. جداکننده ها از دیگر تجهیزات ترافیکی هستند که خطرات موجود را به رانندگان هشدار می دهند از این رو نقش زیادی برای جلوگیری از خطرات خیابانی دارند.

استفاده از تجهیزات کنترل ترافیک میتواند تاثیر بسیار زیادی در  میزان ترافیک و راحت تر شدن عبور و مرور در خیابان ها گذارد به همین منظور در بیشتر مواقع پلیس راهنمایی و رانندگی با کمک این تجهیزات سعی در برقرار کردن نظم در عبور و مرور می نماید. 

جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()